Olet täällä

Koulutus

Puuinfon kaikille avoimien koulutusten (esim. roadshow, puupäivä, puurakenteiden suunnittelija-koulutus) lisäksi Puuinfosta voi tilata asiakkaan tarpeisiin räätälöityä koulutusta. Kouluttajana toimii pääsääntöisesti RI Tero Lahtela. Tarjouspyynnön voi lähettää täältä: Tilauskoulutus


Puurakenteiden suunnittelijoiden koulutus

Puuinfo on järjestänyt vuosina 2014 (TuplaA), 2015, 2016, 2017 ja 2018 (Vaapu) vaativien puurakenteiden suunnittelijan pätevyyteen valmentavan täydennyskoulutuksen. Koulutus on suunnattu ensisijaisesti rakennesuunnittelijoina toimiville diplomi- ja rakennus-insinööreille, joiden on ollut mahdollista täydennyskoulutuksen avulla hakea puurakenteiden suunnittelijan vaativan luokan -pätevyyttä. 

  • Vuonna 2014 koulutukseen osallistui 30 rakennesuunnittelijaa 24 eri suunnittelutoimistosta.
  • Vuonna 2015 koulutukseen osallistui 36 rakennesuunnittelijaa 26 eri suunnittelutoimistosta sekä 3 ammattikorkeakouluopettajaa.
  • Vuonna 2016 koulutukseen osallistui 31 rakennesuunnittelijaa 24 eri suunnittelutoimistosta.
  • Vuonna 2017 koulutukseen osallistui 33 rakennesuunnittelijaa 21 eri suunnittelutoimistosta.
  • Vuonna 2018 koulutukseen osallistui 32 rakennesuunnittelijaa 19 eri toimistosta sekä yksi ammattikorkeakouluopettaja.

Koulutuksien aiheina ovat olleet vaativan luokan puurakenteet ja -rakennukset kuten puukerrostalot ja suuret puurakenteet. Koulutukset koostuivat teoriaopinnoista, niiden käytännön soveltamisesta esimerkkilaskelmin ja tentistä. Esimerkkilaskelmien soveltaminen ja kurssiin liittyvä opintomatka olivat osin vapaaehtoisia osallistujan opintopistetarpeen mukaan. Tutustu Vaapu-koulutukseen ja sen sisältöön tästä.

Koulutus koostuu teoriaopinnoista, niiden käytännön soveltamisesta esimerkkilaskelmin ja kotitehtävin sekä tentistä. Kurssiin sisältyy vapaaehtoinen ja omakustanteinen opintomatka. Koulutuksesta myönnetään maksimissaan 7,5 op. Opintopisteet edellyttävät tentin hyväksyttyä suorittamista. Koulutus on rakennus-, LVI- ja kiinteistöalan henkilöpätevyyksiä myöntävän FISE:n hyväksymä ja siitä saatavia opintopisteitä voi hyödyntää vaativien ja poikkeuksellisen vaativien puurakenteiden suunnittelijan pätevyttä haettaessa.

Koulutuksen sisällöstä ja opetuksesta vastaavat pääasiassa Tero Lahtela Insinööritoimisto Lahtela Oy:stä ja lehtori Jani Pitkänen XAMK:sta.


Vaapu-koulutuksiin osallistuneet, jotka ovat antaneet luvan julkaista nimensä:

Berg Timo Korjaussuunnittelu T. Berg O
Eskola  Erkki  Jukajan Ristikko Oy
Friman  Susanna  Sweco Rakennetekniikka Oy
Goman  Pasi  Kontiotuote Oy
Haatainen  Sari  Sweco Rakennetekniikka Oy
Haavisto  Tuomas  A-Insinöörit Oy
Hakala  Ville  VTT Expert Services
Hakula  Antero  tmi. Samuli Kujanpää
Halonen  Perttu  Insinööritoimisto Mäkeläinen Oy
Hannikainen  Jarkko Insinööritoimisto Tanskanen Oy
Hassinen  Janne Suomen Insinööripalvelut Ky
Hautaniemi  Olli Turun AMK
Hauturi  Juha Sweco Asiantuntijapalvelut Oy
Heikkinen  Mikko Kontiotuote Oy
Henttonen  Janne Ollikaisen Hirsirakenne Oy
Hietanen  Lasse A-Insinöörit Suunnittelu Oy
Holappa  Alina Pöyry Finland Oy
Horto  Reetta A-Insinöörit Oy
Hynninen  Esa Versowood Oy
Hyvärinen  Jyri Rakennusinsinööritoimisto TIIMI Oy
Hänninen  Jarno RP-Karmi Oy
Häyrynen  Pauli Insira Oy
Höyhtyä  Jouni Kastelli-talot Oy
Jaakkola  Marko Jouni
Jokela   Tarja  -
Junes  Jani  Svapa Oy
Jussila  Seppo  Ramboll
Kangastupa  Marja Leena  -
Karvonen  Timo  Kontiotuote Oy
Kauhtila Jonna Versowood Oy
Kautonen  Jarkko Sitowise Oy
Keski-Lusa  Erkki JM-Rakenne oy
Keskisalo  Mika Joensuun Juva Oy
Kets  Kaarel Vahanen Oy
Kimonen  Mika Rakennusinsinööritoimisto Mika Kimonen Oy
Kiuru  Hannu Projektinsto Ky
Kivelä  Hanna Parmaco Production Oy
Kivioja  Lasse VANA Valmisnavetta
Knuutila  Esko  K-Plan Oy
Koistinen  Petri Seinäjoen Ammattikorkeakoulu / Rakennuspalvelu P.koistinen
Koivisto  Joni Sweco Rakennetekniikka Oy
Kokkonen  Jani Sitowise Oy
Kolehmainen  Jarno Pöyry Finland Oy
Koponen  Simo Talopalvelu Simo Koponen Oy
Koppanen  Johanna  Arkkitehtuuritoimisto Visio Oy
Korhonen  Jarmo  Savon RA-Suunnittelu J Korhonen Ky
Koskela  Jari Insinööritoimisto Jari Koskela Tmi
Koskenniemi  Tomi Versowood Oy
Koski  Jussi Koski Consulting Oy
Kosonen  Seppo Insinööritoimisto Tanskanen Oy
Kujala  Marko Wise Group Finland Oy
Kukka  Olli Sweco Rakennetekniikka Oy
Köyvönen  Kimmo  RTC Vahanen Turku Oy
Laamanen  Jaakko Ko-Rak Palvelut Oy
Laasala Matti Sweco Rakennetekniikka Oy
Laine Juliana Sweco Rakennetekniikka Oy
Laitanen Heidi Sweco Rakennetekniikka Oy
Lampilahti Kari Helsingin Kaupungin Rakennusvirasto
Lappalainen  Eetu Sweco Rakennetekniikka Oy
Lauttamus  Sami Contria Oy
Lehmikangas  Antti Kontiotuote Oy
Lehmusoksa Timo Sweco Rakennetekniikka
Lehtonen Mika Suunnittelulinja Finland Oy
Leikas  Lauri  Ramboll Finland Oy
Liljeberg  Tiia  Sweco Rakennetekniikka Oy
Lonka  Joonas  RI-PLAN Oy
Luntta  Jarkko Pöyry Finland Oy
Luokkanen  Erkki Helsingin kaupunki
Luostarinen  Juuso Versowood Oy
Lyömilä  Janne Vahanen Oy
Länsiluoto  Jaakko Sweco Rakennetekniikka Oy
Makkonen  Joonas Pohjolan designtalo OY
Malinen  Tuomas A-Insinöörit
Malinen   Kimmo Sweco Rakennetekniikka Oy
Malmstedt  Fanny Sitowise Oy
Marjakangas  Esa Kannustalo Oy
Matikainen  Antti Timber Bros Oy
Mikkonen  Milla Late-Rakenteet Oy
Mustonen  Marko Insinööritoimisto Mäkeläinen Oy
Muukkonen  Jouni EL Palsa Oy
Myllykoski  Johannes Satasuunnittelu (T:mi Johannes Myllykoski)
Mäkelä  Antti Rakennusinsinööritoimisto Antti Mäkelä
Naukkarinen  Salla Bonava Suomi Oy
Niemelä  Kimmo Parmaco Production Oy
Nieminen  Joonas Sitowise Oy
Nieminen  Vilppu HP Insinöörit Oy
Nurmi  Antti Ideastructura Oy
Oksman  Pauli Insinööritoimistro SRT Oy
Oksman  Otto Insinööritoimisto SRT Oy
Pakarinen  Timo Karelia AMK
Palmén  Lauri Insinööritoimisto Lauri Palmén Oy
Palola  Jaakko Insinööri- ja Arkkitehtitoimisto Oy Palola & Piispanen
Pappila  Mikaela Ab SKa-Plan Oy
Pasanen  Paavo Svapa Oy
Pentikäinen  Heikki Lapwall Oy
Pentti  Pekka A-Insinöörit Oy
Penttilä  Esa Inspecta Oy
Petäjävirta   Jukka Kannustalo Oy
Poikala  Janne Sitowise Oy
Pollari  Harri Mäkitalo Oy Suunnittelutoimisto
Puhakainen  Sumu Late-Rakenteet Oy
Pulkkinen  Jukka BD-Con Oy
Pura  Pekka Kastelli-talot Oy
Purhonen  Saku Nestejacobs Oy / Sakara-Wood
Pussinen  Juho Contria Oy
Puurula  Arto Savonia amk, Kuopio
Pylvänen  Jarno  RI-Plan Oy
Rajajärvi  Ville  VVR Wood Oy
Rautiainen  Aleksi   Suunnitteluryhmä Karrak Oy
Rautiainen Tomi  Joensuun Juva Oy
Riihinen  Tapio  Wocon Oy
Roine  Arto  IdeaStructura Oy
Ronkainen  Raimo  LapWall Oy
Roponen  Minna  Sweco Rakennetekniikka Oy
Rosqvist  Akseli  Pyhännän Rakennustuote Oy
Saarela  Olli  Insinööritoimisto Saarela Oy
Salmi  Kaisa  Contria Oy
Salonen  Henri  Metsä Wood
Santala  Sami  Koskisen Oy Taloteollisuus
Savela  Tarmo  Savela Tarmo RI
Seghaier  Karim  Sweco Rakennetekniikka Oy
Seppälä  Olli  Sweco Rakennetekniikka Oy
Seppänen  Ari  Iin Fasadi Oy
Silvennoinen  Jukka  Log Consulting
Sjöström  Sven  Ingenjörsbyrå Sven Sjöström
Skvortsov  Jevgeni  Wise Group Tallinn Oü
Soininen  Antti  Parmaco Production Oy
Stenudd  Matias  Svapa Oy
Taponen  Jukka  Vahanen Oy
Terho  Arttu Svapa Oy
Tiainen  Maija Sweco Rakennetekniikka Oy
Toiviainen  Ville Talotekniikka Toiviainen
Toriseva  Tuomas Rakento Oy
Tukiainen  Pekka HP Insinöörit Oy
Turunen  Tommi Pöyry Finland Oy
Uitto  Mikko Insinööritoimisto Mikko Uitto
Ukkonen  Sari K-Suunnittelu Oy
Uusitalo  Oskari Lapwall Oy
Vainonen  Joonas Sweco Rakennetekniikka Oy
Valve  Ville VVR Wood Oy
Vanhatalo  Nina RI-Plan Oy
Varis  Pasi PlanMaster Oy
Vattula  Tuomo Kontiotuote Oy
Vehmanen  Timo A-Insinöörit Suunnittelu Oy
Westerlund  Kurt Renson Oy
Viljamaa  Matti Kontiotuote Oy
Vilokkinen  Samuel Insinööritoimisto Tanskanen Oy
Virta  Seija Kannustalo Oy
Väre  Kaisla Ramboll Finland Oy