Koskisen ja Keskon yhteistyöpilotista syntyi uusi kierrätyslastulevy – kierrätettävän puun uusi puhdistusprosessi ainutlaatuinen Suomessa

Koskisen on yhteistyössä Keskon kanssa pilotoinut kaupan jakeluketjussa syntyvien, käytöstä poistuvien puupakkausten – kuten kuormalavojen – hyödyntämistä lastulevyn raaka-aineena. Koskisen pilotin aikana kehittämä kierrätetyn puun puhdistusprosessi on ainutlaatuinen Suomessa. Sen ansiosta kierrätysraaka-ainetta sisältävä lastulevy on yhtä puhdas kuin neitseellisestä puuraaka-aineesta valmistettu tuote.
”Kierrätysmateriaalin lisääminen lastulevytuotteissamme on yksi vastuullisuustavoitteistamme. Pilotin aikana kehitetyn kierrätysraaka-aineen puhdistusprosessin lopputulemana meillä on esimerkillinen kiertotaloustuote, joka ei ominaisuuksiltaan poikkea neitseellisestä purusta ja hakkeesta valmistetusta lastulevystä. Tuotteen laatuominaisuuksien säilyttäminen oli yksi pilotin tavoitteista”, sanoo Levyteollisuuden johtaja Tom-Peter Helenius.
Heleniuksen mukaan myös perinteinen lastulevy on hieno kiertotaloustuote, sillä se valmistetaan Koskisen Levyteollisuuden ja Sahateollisuuden tuotannon sivuvirroista. Uusi kierrätysmateriaalia hyödyntävä tuote lisää kiertotaloustuotteiden valikoimaa. Valmiissa tuotteessa kierrätetyn materiaalin osuus on muutamia prosentteja, mutta Koskisen arvioi pystyvänsä hyödyntämään tuotannossaan merkittävän määrän, noin rekkalastillisen kierrätysmateriaalia päivässä.
”On hienoa olla mukana edistämässä konkreettisia kiertotalousratkaisuja. Suomessa ei tähän mennessä ole ollut teollisen mittakaavan kierrätysratkaisua käytöstä poistuvalle puulle. Lisäämällä kierrätetyn puuraaka-aineen osuutta tuotteissamme jatkamme kierrätysmateriaalin elinkaarta ja käytämme sitä sitomaan hiiltä ilmakehästä pitkäikäisissä puutuotteissa”, Helenius jatkaa.
Rakennus- ja purkujätteet ovat Suomen toiseksi suurin jätelaji. Vuonna 2022 Suomessa syntyi pelkästään rakentamisen toimialalla 248 000 tonnia puujätettä. Käytännössä puujäte on mennyt Suomessa tähän asti suurimmaksi osaksi polttoon.

Keskon Rakentamisen ja talotekniikan kaupan -toimialalla on jo useamman vuoden ajan etsitty aktiivisesti kestävää ratkaisua käytöstä poistuvan puun kierrättämiseen.
”Kehitämme jatkuvasti fiksumpia tapoja tuottaa, kuljettaa ja käyttää kulutushyödykkeitä. Nyt pilotoitu ratkaisu on Suomessa uusi ja poikkeuksellinen. Sen tulokset osoittavat, että käytöstä poistuvan puun kierrätyksestä on mahdollista saada taloudellisesti kannattavaa ja lisäarvoa molemmille yrityksille. Samalla tuomme lisää kestäviä kiertotaloustuotteita kuluttajien saataville”, lisää Keskon rakentamisen ja talotekniikan kaupan toimialan hankinta- ja vastuullisuusjohtaja Antti Auvinen.
Koskisen ja Keskon yhteisenä tavoitteena on vakiinnuttaa pilotti osaksi normaalia raaka-ainevirtaa ja tuotantoprosessia kesän 2025 aikana.
Lue lisää
- Tutustu puulevyihin
- Kohti taloudellisesti kannattavaa kierrätyspuun hyödyntämistä (29.2.2025)
- Selkeät tavoitteet ja yhteistyö ovat vihreän rakentamisen onnistumisen edellytyksiä (27.2.2025)
- Puun kiertotalouden tiellä seisoo joukko haasteita, jotka vaativat päättäväisiä toimia (27.2.2025)
- Yhteisöllinen saunaprojekti kiertotalouden hengessä (26.2.2025
- Talteenotetun puun uudelleenkäyttö rakentamisessa – Rikkomaton aineenkoetus varhaisen päätöksenteon tukena (29.5.2024)
- WoodCircus-projektissa etsittiin kiertotalousratkaisuja puurakentamiseen (24.5.2022)
- Kiertotalousesimerkkejä maailmalta (24.5.2022)
- Vieraskynä: Rakentamisen kiertotalouden todellisuutta ja toivoa Suomessa (24.5.2022)
- Rakentamisen ympäristövaikutukset – Puu ja kierrätysmateriaalit osana tarvittavaa murrosta (13.2.2022)